Naujienos

Naujos Rūtos Vanagaitės knygos „Mūsiškiai“ pristatyme – lietuvių atsisveikinimas su Zuroffu

2016 01 29

Rūtos Vanagaitės knyga apie žydų genocidą Lietuvoje 1941 m. „Mūsiškiai“ – ne kiekvienam. Tai knyga tiems, kas neužsimerkia prieš tiesą tikėdamiesi, kad ji išnyks. Knyga pasakoja apie žudikus ir nužudytuosius. Apie lietuvius ir žydus. Apie tai, kas įvyko prieš 75 metus mūsų, Lietuvos, žemėje.

„Mūsiškiai“ – savotiška šoko terapija, skirta 75-osioms didžiųjų žydų žudynių metinėms, kuomet 1941-aisiais Lietuvoje buvo išžudyta beveik visa žydų bendruomenė. Iš viso 1941–44 m. Lietuvoje buvo nužudyta apie 200 000 žydų. Lietuvos miškuose yra 227 masinių žydų žudynių vietos.

„Ėmiausi šitos temos, nes mane apstulbino, kaip jos Lietuvoje bijoma. Norėjau suprasti, kas iš tikrųjų įvyko mūsų šalyje su mūsų žmonėmis, ir kodėl tai įvyko. Žinau, kad Lietuva šitos knygos nelaukė. Todėl ją ir parašiau. Tai ne istorinė knyga – tai knyga skirta mūsų visų saviugdai“, – sako knygos autorė Rūta Vanagaitė.

Autorė pasakoja remdamasi tikrais faktais ir autentiškais šaltiniais. Knygoje naudojama tik lietuviška medžiaga – Lietuvos ypatingajame archyve ir Centriniame valstybės archyve saugomi dokumentai ir bylos, žudynių dalyvių tardymo protokolai, archyvinės nuotraukos, Nepriklausomos Lietuvos istorikų atlikti tyrimai bei įvykius mačiusių liudininkų (poeto M.Martinaičio, aktoriaus Laimono Noreikos … ir kt.) pasakojimai.

Knygos pristatymas vyko istorinėje Vilniaus vietoje adresu Vilniaus g. 37 (dabar čia įsikūrusi „Submarine“ picerija) būtent šiame pastate buvo savanoriško „Ypatingojo būrio“ būstinė, gyvenamosios patalpos, ginklų sandėliai ir garažai. 40–50 savanorių lietuvių, šio būrio samdomų narių, iš šio namo beveik kasdien vykdavo į operacijas Paneriuose, Vilniaus apylinkėse ir Rytų Lietuvoje. Vien per tris mėnesius nuo 1941 m. rugsėjo 1 d. iki lapkričio 25 d. Paneriuose jie nužudė 18 898 žydą, o Vilniaus apygardoje – 13 501. Iš viso per okupacijos laikortapį „Ypatingajame būryje“ tarnavo apie 500 Lietuvos vyrų.

Svarbi knygos dalis – „Kelionė su priešu“. Tai knygos autorės R.Vanagaitės ir Lietuvą dėl holokausto nusikaltimų nuolat kaltinančio žymaus nacių medžiotojo Efraimo Zuroffo kelionės pokalbių užrašai. Du priešai, lietuvė ir žydas, šią vasarą lankė masinių žydų žudynių vietas ieškodami istorinės tiesos, ginčydamiesi dėl jos, kalbindami dar gyvus šalia gyvenusius liudininkus. Kelionėje su priešu aplankyta virš 30 masinių žudynių vietų Lietuvoje ir Baltarusijoje, kur žydus žudė iš Lietuvos atvykę kariai. „Galutinai supratau, kad joks svetimtautis negali įtikinti Lietuvos stoti akistaton su savo praeitimi. Buvau nustebęs kiek daug tirdami holokaustą yra nuveikę Lietuvos istorikai. Lietuva yra maža, silpna ir labai traumuota šalis, tačiau jos žmonės turi patys nešti tiesos fakelą , – sako Efraimas Zuroffas.