Naujienos

Knygos vaikams ir apie vaikus: ką skaityti mažiesiems?

2020 01 02

Kokias knygas verta šiemet atsiversti mažiesiems skaitytojams? Leidykla „Alma Littera“ siūlo savo knygas vaikams ir apie juos.

Įkvėpimu tokiam knygų rinkiniui tapo garsioji aplinkosaugos aktyvistė Greta Thunberg, tad ir pirmoji knyga „Lyg degtų namai“ yra apie ją (autoriai – Beata Ernman, Malena Ernman, Svante Thunberg). Greta Thunberg ir jos jaunesnė sesuo Beata Ernman gimė žymios Švedijos operos solistės Malenos Ernman ir aktoriaus Svantės Thunbergo šeimoje. Dėl koncertinės Malenos veiklos šeima dažnai keliavo, o tai daryti su dviem vaikais nėra itin paprasta. Gyvenimo nepalengvino ir mergaitėms augant išryškėjęs kitoniškumas: Gretai buvo diagnozuotas Aspergerio sindromas, o Beatai – dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo. Nors visuomenėje tokios diagnozės neretai kelia užuojautą, pati motina knygoje rašo visuomet į tai žvelgusi „ne kaip į neįgalumą, o kaip į supergalią“. Gretos jautrumas, nuoširdus susirūpinimas klimato kaita ir Žemės ateitimi atsiskleidė kur kas anksčiau nei apie tai sužinojo pasaulis. Dar mokydamasi pradinėse klasėse mergaitė įtikino šeimą atsisakyti mėsos ir nuolat skatino motiną pagalvoti apie keliones lėktuvais, prisidedančias prie šiltnamio efekto. Tad dukters streikas prie šalies parlamento Malenos nė kiek nenustebino. Į vienišą penkiolikmetę, dienas leidžiančią prie Riksdago, greitai atkreipė dėmesį žiniasklaida. Netrukus streikai ėmė plėstis ir į kitas Švedijos sostinės vietas, į kitų šalies miestų mokyklas. Švedijos mokinių judėjimas „Penktadieniai dėl ateities“ (#FridaysForFuture) tapo pasaulinis 2018 m. gruodį, kai Greta Thunberg buvo pakviesta kalbėti Jungtinių Tautų Klimato kaitos konferencijoje Katovicuose. O 2019 m. įvyko bent du streikai ir kiekviename dalyvavo jau per milijoną moksleivių visame pasaulyje.2019 rugsėjo 14 d. Gretai Thunberg ir jaunimo judėjimui „Fridays for Future“ buvo skirtasTarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ prestižiškiausias apdovanojimas – Sąžinės ambasadoriaus premija.2019 rugsėjo 25 d. Greta Thunberg įvertinta Nobelio premijos alternatyva vadinamu Švedijos apdovanojimu „Right Livelihood Award“ (Teisingo gyvenimo premija).Kitą knygą „Greta ir milžinai“ taip pat įkvėpė Greta Thunberg, tačiau ši paveikslėlių knyga skirta patiems mažiausiems skaitytojams.

Jiems patiks ir kitos iliustruotos „Alma Literra“ knygos: „20 asmenybių, kurios pakeitė pasaulį“, „20 mergaičių, kurios pakeitė pasaulį“ ir „Gyvūnai, pakeitę pasaulį“. 20 asmenybių, kurios pakeitė pasaulį. Leidykla "Alma littera" Mažoms mergaitėms įkvėpimo siekti savo tikslų padės Sheila Kanani knyga „Nepaprastas gyvenimas. Mišelė Obama“. Mišelė įkvėpė žmones pokyčiams, jos balsas drąsiai skambėjo Baltuosiuose rūmuose, ji ir toliau, pasitelkusi savo įtaką, stengiasi keisti pasaulį. Apie tai ir pasakojama šioje specialiai jaunesniems skaitytojams skirtoje knygoje.