Naujienos

Išrinkta geriausia metų knyga vaikams ir paaugliams

2016 04 14

Balandžio 2d., kai minima tarptautinė vaikų knygos diena, Vilniuje tradiciškai išrinkta geriausia lietuviška knyga vaikams ir paaugliams, už kurią skirta Prano Mašioto premija. Nuo 1993metų IBBY (Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) Lietuvos skyriaus pradėta teikti premija už Geriausią metų knygą vaikams bei paaugliams, 2013m. pavadinta Prano Mašioto vardu, už geriausią ankstesniųjų metų knygą vaikams ir paaugliams šiemet atiteko Rebekai Unai už jos romaną „Atjunk“. Tuo metu antroji (alternatyvioji) premija už geriausią realistinės prozos kūrinį skirta Akvilinai Cicėnaitei už romaną „Niujorko respublika“. Abi apdovanotos autorės – pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laureatės.

Šiemet viena svarbiausių Lietuvoje Prano Mašioto premija buvo teikiama „Lėlės“ teatre, kur po ceremonijos visų susirinkusiųjų laukė spektaklis „Sniego karalienė“. Taip pat ceremonijos metu išrinktas ir reikšmingiausias bei meniškiausias vertimas paaugliams. Juo pripažintas Antonios Michaelis romanas „Pasakininko istorija“. Premija už vertimą buvo skirta vertėjui Teodorui Četrauskui. Tuo metu Akvilina Cicėnaitė, kuriai šiemet skirtaernatyvioji premija, jos atsiimti į Lietuvą atvyko net iš Australijos, kurioje šiuo metu gyvena.

 

Anot vaikų literatūros tyrinėtojo, vadovėlių sudarytojo bei vieno premijas skiriančios komisijos narių Kęstučio Urbos, šiemet pirmojo paauglių ir jaunimo literatūros konkurso laureatės įnešė nemaža sumaišties.

 

Prano Mašioto premiją už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams teikia IBBY Lietuvos skyriaus sudaryta 7 asmenų komisija. Ši komisija perskaito visas praėjusiais metais išleistas knygas, jas vertina, įtemptai ginčijasi ir balsuoja. Tenka pripažinti, kad praėjusiais metais rengto pirmojo paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtojos sukūrė itin didelę įtampą, konkurenciją. Visos trys knygos konkuravo ir tarpusavyje. Tai buvo tikras iššūkis komisijai. Be abejo, jos išstūmė keletą gerų kitų autorių knygų, nes premijų skaičius yra ribotas. Bet labai džiugu, kad šiemet Prano Mašioto premija sutapo ir su skaitytojų išrinkta Metų knyga – Rebekos Unos „Atjunk“,– teigia K. Urba.

K. Urbos manymu, šiemet jau antrus metus iš eilės vykstantis paauglių ir jaunimo literatūros konkursas – vienas iš reikšmingiausių pastarojo laiko literatūrinio gyvenimo įvykių Lietuvoje. Po sėkmingo starto bei vertingiausius apdovanojimus pelniusių laureačių, vaikų literatūros tyrinėtojas neslepia nerimo dėl antrojo tokio konkurso – kaip bus toliau?

Sekti pirmojo konkurso finalininkių pramintu keliu ir teikti savo originalius rankraščius leidyklos „Alma Littera“ organizuojamame paauglių ir jaunimo literatūros konkurse kviečiama iki 2016 metų birželio 1 d. Konkursui kviečiama teikti prozos kūrinius, skirtus 10-17metų skaitytojams.

Kaip ir pernai, trys geriausiais pripažinti kūriniai bus išleisti atskiromis knygomis, o pagrindinis konkurso prizas – 2900Eur. Daugiau informacijos apie konkursą čia: http://almalittera.lt/lt/projektai/article/204-skelbiamas-antrasis-paaugliu-ir-jaunimo-literaturos-konkursas

Jau antrąjį paauglių ir jaunimo literatūros konkursą organizuojanti leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 25metus vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Viena didžiausių leidyklų Lietuvoje „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiesiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.