Naujienos

Austėja Landsbergienė: „Saugi ir kūrybiška aplinka – būtina kokybiškam vaiko ugdymui“

2018 03 14

Dr. Austėjos Landsbergienės pristatyti nereikia – žinoma edukologė, įsteigusi darželius „Vaikystės sodas“ ir Karalienės Mortos mokyklą, įkvėpė daug jaunų žmonių rinktis mokytojo kelią. 2016 metais Lietuvos metų moterimi išrinkta A. Landsbergienė nuosekliai keičia lietuvių požiūrį į šalies švietimo sistemą. Kontekstinės ugdymo programos autorė nežada sustoti. Kartu su leidykla „Alma littera“ ji pristatė keturias šios programos ciklo dalis – skaitytojams jau pažįstamas knygas „Ruduo“ ir „Pavasaris“ bei netrukus pasirodančias „Vasara“ ir „Žiema“, kuriose dr. A. Landsbergienė kviečia augti kartu su vaikais.
Prieš dešimtmetį jau buvo išleistos dr. A. Landsbergienės parašytos knygos „Augame kartu. Ruduo“ bei „Augame kartu. Žiema“. Autorė atskleidžia, kad naujose knygose skaitytojai ras ne tik idėjų, kaip prasmingai leisti laiką su vaikais, bet ir iki šiol niekur neskelbtų 10 kontekstinio ugdymo principų bei aprašytus vaikų amžiaus tarpsnių ypatumus.
„Tam tikra prasme, šios naujos knygos yra duoklė Lietuvai ir jos ikimokykliniam ugdymui, juk pirmieji gyvenimo metai – svarbiausi. Šiame amžiuje formuojasi vaiko charakteris, vertybinis stuburas, o vaikas įgyja savipagalbos gebėjimus“,– pasakoja dr. A. Landsbergienė.
Ikimokyklinio amžiaus vaikai, autorės teigimu, efektyviausiai ugdomi per pojūčius ir patirtį, tačiau juos ugdyti galima ir pasitelkiant skirtingus metų laikus.
„Lietuvoje mus supantis pasaulis keičiasi, nes keičiasi metų laikai. Tikiu, kad tai yra puikus būdas supažindinti vaiką, išgyventi su juo cikliškumą, įgyti patirties ir kūrybingai išnaudoti visa tai, kas yra lengvai pasiekiama. Šia knyga noriu padėti tėvams bei pedagogams kokybiškai auklėti vaikus bei ateityje padėti jiems rasti savo kelią. Beje, ir patys mažiausi joje ras įdomių dalykų – jie galės atlikti vieną ar dvi užduotis, o tada, galbūt, savarankiškai kils mintis, kokia galėtų būti trečia ar ketvirta“, – pasakoja dr. A. Landsbergienė.
Autorė atskleidžia, kad šiose knygose ji sudėjo visų savo dvidešimties metų darbo švietimo srityje patirtį, tad jas galima laikyti ikimokyklinio ugdymo vadovais.
„Šių knygų idėja – suteikti ne tik teorinių žinių, bet ir parodyti, kaip visa tai įgyvendinti praktiškai. Kiekvienoje knygoje tėvai ir pedagogai ras septynias temas, o kiekvienoje temoje – persipynusias veiklas. Kiekvienos temos pabaigoje – skyrių „Šis bei tas“, kuriame sudėtos ne tik knygų rekomendacijos, bet ir eilėraščiai, patarlės ir mįslės“, – atskleidžia dr. A. Landsbergienė.

Kalbant apie ikimokyklinio amžiaus vaikus, pasak dr. A. Landsbergienės, labai svarbu aiškiai brėžti ribas, išsiaiškinti taisykles ir jų laikytis.
„Vaiko auklėjimas yra be galo sunkus, daug kantrybės bei pastangų reikalaujantis tęstinis darbas, tad tikėtis greito gero rezultato – naivu. Vaikui svarbu skirti visą savo dėmesį – išjunkite telefoną, žvelkite vaikui į akis, kalbėkite ir įsiklausykite, ką jis nori pasakyti“, – sako dr. A. Landsbergienė.
Dr. Austėja Landsbergienė – socialinių mokslų daktarė, visuomenininkė, edukologė, didžiausio ikimokyklinio ugdymo įstaigų tinklo Baltijos šalyse „Vaikystės sodas“, Karalienės Mortos mokyklos bei „Six Senses“ International Preschool Rygoje steigėja.
Dr. A. Landsbergienės knygas „Ruduo“, „Žiema“, „Pavasaris“ ir „Vasara“ išleidusi leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 25 metus vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Viena didžiausių leidyklų Lietuvoje „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.