8669e3e4cefcc1a3360c6f734f8f9f9a5ae19d67_cdb_Melo_ekonomika_p1.jpg

Melo ekonomika

Aušra Maldeikienė

Knygos autorė daktarė Aušra Maldeikienė – Lietuvoje puikiai žinoma ekonomistė, publicistė, ekonomikos dėstytoja ir mokytoja. Autorė yra aktyvi Lietuvos ir pasaulio ekonomikos įvykių komentatorė, parašiusi ir išvertusi ne vieną knygą ir ekonomikos vadovėlį. Tačiau svarbiausia Aušra Maldeikienė kalba tiesiai – be pagražinimų ir užuolankų, atvirai ir ryžtingai.

„Ši knyga lyg ir apie ekonomiką, bet iš tiesų tai knyga apie tave... Čia kaip per kokį studentišką egzaminą: atrodo, kad mokaisi apie žvaigždes, pingvinus ir recesijas, o sužinai – apie save... Per egzaminą supranti, kad atmintis jau ne ta, kad pritrūko vaizduotės, pastangų ir laiko... Supranti, jog be reikalo manei, kad žinai... Ir gyvenime kaip egzamine: jei žinojai, kad žinai – tai net neįtarei, kaip daug tu nežinai... Pasitikėjimas ir aiškumo jausmas apgavo tave... Visada manei, kad turi būti TAIP... nes vakar juk buvo TAIP... Atėjai su savo TAIP manydamas, kad ir rytoj tas tavo TAIP pravers... Nepagalvojai, kad rytoj gali ir turi būti KI-TAIP... Ir skaityti tos knygos geriau nereikėjo – jei manei, kad tai knyga, kuri tave išmokys... Geriau nepradėti mokytis, jei mokaisi tam, kad išmoktum ir pabaigtum mokytis. Nes mokymasis – ne rezultatas, o procesas... Ir pasaulis yra procesas... Gyvenimas yra nepabaigiama atradimo procedūra ir gyvenimas yra nepabaigiamas (kol nesibaigia) eksperimentas, kuriame žmogus arba:

1. Daro su savimi nuolatinį eksperimentą, keisdamas ir kurdamas save...

2. Arba daro Didįjį Nieko Su Savimi Nedarymo Eksperimentą, kurio rezultatus jis tuoj pamatys...

Supranti, kad tai knyga apie labiausiai mitologizuotą mūsų gyvenimo sritį – ekonomiką... Bet tai knyga ir apie kitus mitus (autorė juos vadina tiesiog melais) – apie moralės, politikos, švietimo sistemos mitus... Apie žmones, kurie nemato dalykų, nes nenori matyti – ir meluoja (sau ir kitiems)... Apie žmones, kurie žino, kad matosi tik tai, kas matosi, ir kurie nežino, kad panorėję galėtų pamatyti daugiau, nei matosi... Ir liūdniausia, ką sužinai, perskaitęs šitą knygą, kad nuo šiandien (jei dar nepradėjai vakar) reikės galvoti pačiam...“

Filosofas ir poetas Liutauras Degėsys

 

Ši knyga skiriama pirmiausia tiems, kuriems įdomi tokia žmonių mąstymo (ir veikimo) erdvė, vadinama ekonomika. Tiems, kurie norėtų suprasti, kodėl ekonomika taip dažnai apvilia gražius lūkesčius. Ir galiausiai pasirodo tokia, kaip ją kuria, o ne kaip sakosi kurią: jei sako, kad padeda pensininkams ir tai nieko nekainuoja, vieną dieną pamato, jog nebeliko, kas tuos pensininkus išlaiko. Prisimenate keistą patarimą nenorėti, nes išsipildys? Tad apie visokius tokius norus tikrai verta pasvarstyti.

Taigi ši knyga tiems, kurie yra ironiški ir, svarbiausia, autoironiški. Tiems, kurių kritiškas protas ieško argumentų. Knygą vertėtų peržvelgti ir tiems, kurie norėtų sužinoti, apie ką diskutuoja pasaulio ekonomistai ir politikos ekonomistai. Kaip tas ar kitas dalykas pasireiškia Lietuvoje. Ir ar apskritai pasireiškia? O jei nepasireiškia, tai kodėl slepiasi? Mėgstu diskutuoti ir nemėgstu galutinių žinių. Tad tokių pat tikiuosi ir skaitytojų, kurie gal ras klaidų, neatitikimų, turės savo minčių ir vertinimų. Jei kas, rašykite man į Facebook paskyrą, bet ne meilės ar neapykantos laiškus, ir šiukštu – jokių zuikučių ir putlių katyčių ant sofų...

 

 

 

Dalintis

Leidykla: Alma Littera
ISBN: 9786090111611
Formatas: 21,3x14,3x2,1
Puslapių skaičius: 272
Leidimo metai: 2013-09-20